Çevre aydınlatma, çevre aydınlatma sistemi

Çevre Aydınlatma

Çevre aydınlatması, bir bölgenin veya mekanın çevresinde yer alan nesnelerin ve alanların aydınlatılmasıdır. Bu tür aydınlatmalar genellikle dış mekanlarda, bahçelerde, ara sokaklarda, parklarda, site içlerinde veya yürüyüş yollarının çevresinde kullanılır. Çevre aydınlatması, güvenliği arttırmak, estetik bir görünüm sağlamak ve önemli bir yerin ön plana çıkarılması amacıyla kullanılabilir. Çevre aydınlatma için lambalar, projektörler, sokak ışıkları, işaret ışıkları ve aydınlatma armatürleri kullanılır. Ergin Elektrik, kullanım amacı farketmeksizin çevre aydınlatma hizmetlerini uzman kadrosuyla vermeye devam etmektedir.

Çevre Aydınlatmalarının Önemi

Günümüzde kullanılan popüler aydınlatma teknolojileri ile birlikte çevre aydınlatmaları bir çok farklı amaçla sık bir biçimde kullanılmaktadır.Kullanım amacına göre insanlar üzerinde dikkat çekicilikten, güvende hissetmeye kadar bir çok duyguyla etkisini göstermektedir.

  • Güvenlik

Ara sokaklarda ve ıssız bölgelerde bulunan insanların çevreyi daha rahat gözlemleyerek güvende oldukları hissiyatını verir.

  • Dikkat

Cafe, restaurant gibi mekanlar için dışarıdan bakıldığında büyüleyici ve dikkat çekici bir görüntü sağlar

  • Sınırlar

Yürüyüş yolları ve site içi aydınlatmaları genellikle yol sınırlarını belirlemek için kullanılır.

  • Işık Kirliliği

Çevrede ışık kirliliğinin azalmasını sağlar.

  • Estetik

Çevre aydınlatması, tarihi yapıların, anıtların veya önemli yerlerin vurgulanması suretiyle estetik bir görünüm sağlar.

Bu maddeleri incelediğimizde çevre aydınlatmasının, tarihi yerleri ön plana çıkarmasından insanların güvende hissetmesine kadar bir çok konuda büyük rol oynadığı anlaşılıyor. Bu nedenlerle ve popülerliği ile birlikte günümüzde oldukça önemlidir ve bu önemi sayesinde oldukça tercih edilir hale gelmiştir.